Միջազգային գործերի իրավական պաշտպանությանը նվիրված սեմինար-քննարկում
Ապրիլի 21-ին ՀՀ փաստաբանների պալատում տեղի է ունեցել «Միջազգային գործերի իրավական պաշտպանությունը. Օտարերկրյա գործարարները Հայաստանի Հանրապետությունում և
հայ գործարարները արտերկրում» թեմայով միջազգային սեմինար-քննարկում։
Սեմինար-քննարկմանը որպես բանախոսներ են հանդես եկել ՀՀ կենտրոնական բանկի և Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ներկայացուցիչները, «ԷյԴիԱր Փարթներս» ՍՊԸ արբիտր Աիդա Ավանեսյանը, Ֆրանսիայի փաստաբանական համայնքների ազգային խորհրդի անդամ Ալեն Մարտերը, «Կոնցեռն Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի ավագ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանը, Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան, «Մենեջմենթ Միքս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Րաֆֆի Սեմերջյանը և Փարիզի փաստաբանների միության անդամ Սևակ Թորոսյանը։
Սեմինարի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, արծարծվել են Doing Business-ի 2016 թվականի տվյալներով 189 երկրների շարքում Հայաստանի զբաղեցրած 35-րդ տեղի՝ որպես գործարարության համար գրավիչ երկրի, հարկային և մաքսային մարմինների հետ աշխատանքում փաստաբանի դերի և ՀՀ-ից փողերի դուրսբերման խնդրից բխող վտանգների հետ կապված հարցեր։
«Կոնցեռն Դիալոգ» ընկերության ավագ գործընկեր, փաստաբան Արամ Օրբելյանն անդրադարձել է Հայաստանում ներդրումների օրենսդրության դատական և արտադատական կարգավորումներին: Նա ներկայացրել է ոլորտի խնդիրները, շուկայի առանձնահատկությունները և զարգացման ներկա միտումները: Օրբելյանը հստակեցրել է, որ անկախացումից ի վեր Հայաստանում ստորագրվել է ներդրումային 42 պայմանագիր, ինչը դրական ցուցիչ է:

On April 21st The Chamber of Advocates held “Legal Security of International Affairs-Foreign businessmen in Armenia and Armenian businessmen in foreign countries” themed international workshop.
The speakers of the seminar were representatives of RA Central Bank Strategic Initiatives, “ADR Partners’” arbiter Aida Avanesyan, member of Advocates’ National Community of France Alen Marther, “Concern Dialog” law firm Senior Partner Aram Orbelyan, the Executive Director of European Business Association in Armenia Diana Sarumova, “Manamgement Mix” CEO Raffi Semerjyan and member of Paris Community of Advocates Sevak Torosyan.
Among other issues, they discussed Armenia, as an attractive country for business activity, advocate’s role in activities tax and customs authorities and other issues relating threats issuing from money withdrawal from RA,  taking the 35th place among 189 countries according to the Doing Business 2016 details. “Concern Dialog” Senior Partner, Associate Aram Orbelyan referred to the judicial and extrajudicial regulations of investments in Armenia. He presented the issues of the field, market characteristics and present developing trends. Aram Orbelyan notices, that since the Independence, 42 investment contracts have been signed, which is a good indicator.