Կորպորատիվ շղարշից ներթափանցումը․ Հայկական իրավունքի որոշ առանձնահատկությունների քննարկում
Կորպորատիվ իրավունքի հիմնական սկզբունքներից մեկն արձանագրում է, որ իրավաբանական անձի մասնակիցները պատասխանատվություն չեն կրում իրենց սեփական գույքով ընկերության պարտավորությունների համար: Բոլոր ժամանակակից օրենսդրություններում դատարանների կողմից, ինչպես նաև կորպորատիվ իրավունքի դոկտրինայում մշտապես քննարկվել է այն հարցը արդյոք դատարանը, անտեսելով առանձին իրավական սուբյեկտը ստատուսը կարող է ընկերության պարտավորություններին կամ պատասխանատվությանը վերաբերել որպես այն անձանց պարտավորություններ կամ պատասխանատվություն, ում պատկանում են Ընկերության բաժնետոմսերը կամ ով կառավարում է ընկերությունը: Այս կոնցեպտը լայներոն հայտնի է «Կորպորատիվ շղարշից ներթափանցում» անվանումով: Հայաստանում այս հարցը չի անտեսվել ևս: Այս հրապարակման շրջանակներում կքննարկվեն Հայկական օրենսդրությամբ սահմանված կորպորատիվ շղարշից ներթափանցման հիմնական սկզբունքները և պայմանները, և կառանձնացվեն այն հանգամանքները, որոնց ընկեությունները, իրավաբանները և հետազոտողները պետք է ուշադրություն դարձնեն, երբ գնահատում են ընկերության մասնակիցներին (բաժնետերերին) Ընկերության պարտավորությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու հարցը:
Քննարկումն անհրաժեշտ է սկսել այն հիմնաքարային կետից, որ Հայկական իրավունքը ճանաչում է իրավաբանական անձանց անկախ կարգավիճակը և ընկերության և մասնակիցների պարտավորությունների առանձնացումը՝ ապահովելով ընկերությունների և մասնակիցների (բաժնետերերի) սահմանափակ պատասխանատվությունը: Քաղաքացիական օրենսգիրքը («Օրենսգիրք») որպես ընդհանուր կանոն 60-րդ հոդվածով սահմանում է, որ:
|
1. Իրավաբանական անձն իր պարտավորությունների համար պատասխանատու է իրեն պատկանող ամբողջ գույքով, բացառությամբ սույն օրենսգրքով նախատեսված դեպքերի: 2. Իրավաբանական անձի հիմնադիրը (մասնակիցը) պատասխանատու չէ իրավաբանական անձի, իսկ իրավաբանական անձը` իր հիմնադրի (մասնակցի) պարտավորությունների համար, բացառությամբ սույն օրենսգրքով կամ իրավաբանական անձի կանոնադրությամբ նախատեսված դեպքերի: |
Նույնանման կարգավորումներ են սահմանված նաև Բաժնետիրական ընկերությունների մասին և Սահմանափակ Պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին օրենքներով: Միաժամանակ, ՀՀ օրենսդրությունը ճանաչում է կորպորատիվ շղարշից ներթափանցման կոնցեպտը հետևյալ կերպով․ Օրենսգրքի 75-րդ հոդվածը քննարկում է հիմնական և դուստր ընկերությունների միջև հարաբերությունները և սահմանում է, որ.
«Տնտեսական ընկերությունը համարվում է դուստր, եթե այլ (հիմնական) տնտեսական ընկերակցություն կամ ընկերություն, նրա կանոնադրական կապիտալում իր գերակշռող մասնակցության ուժով կամ նրանց միջև կնքված պայմանագրին համապատասխան` հնարավորություն ունի կանխորոշել նման ընկերության որոշումները: 2. Դուստր ընկերությունը պատասխանատվություն չի կրում հիմնական ընկերակցության կամ ընկերության պարտքերի համար: 3. Հիմնական ընկերակցությունը կամ ընկերությունը, որը դուստր ընկերությանը պարտադիր ցուցումներ տալու իրավունք ունի, դուստր ընկերության հետ համապարտ պատասխանատվություն է կրում իր ցուցումների համաձայն կնքված գործարքների կատարման համար: Հիմնական ընկերակցությունը կամ ընկերությունը դուստր ընկերությանը պարտադիր ցուցումներ տալու իրավունք ունեցող է համարվում, եթե այդ իրավունքը նախատեսված է դուստր ընկերության հետ կնքված պայմանագրում: ․․․ 5. Հիմնական ընկերակցության կամ ընկերության մեղքով դուստր ընկերության սնանկության դեպքում հիմնական ընկերակցությունը կամ ընկերությունը սուբսիդիար պատասխանատվություն է կրում նրա պարտքերի համար: Դուստր ընկերության սնանկությունը հիմնական ընկերակցության կամ ընկերության մեղքով առաջացած է համարվում, եթե այն վրա է հասել դուստր ընկերության կողմից հիմնական ընկերակցության կամ ընկերության պարտադիր ցուցումները կատարելու հետևանքով:» |
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը ԵԱՔԴ/2005/02/12 գործով որոշմամբ անդրադարձել է այս կոնցեպտին և սահմանել, որ
«Վերոնշյալ նորմերի համակարգային վերլուծությունից հետևում է, որ դուստր ընկերությունն իրավաբանական անձի ինքնուրույն կազմակերպաիրավական ձև չէ, այլ այդ հասկացությամբ օրենսդիրը նպատակ է հետապնդել պաշտպանելու այլ ընկերության կամ ընկերակցության ցուցումներով կաշկանդված ընկերության, դրա պարտատերերի և մասնակիցների շահերը: Դուստր ընկերության ինքնավար կամք դրսևորելու հնարավորությունը սահմանափակված է մեկ այլ՝ հիմնական ընկերությունից (ընկերակցությունից) ունեցած տնտեսական կախվածության պատճառով: ․․․
Վճռաբեկ դատարանը գտնում է, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում արտացոլված է այն տրամաբանությունը, ըստ որի՝ ընկերության դուստր լինելու համար էական է, որ մեկ այլ ընկերություն (ընկերակցություն) հնարավորություն ունենա կանխորոշելու տվյալ ընկերության որոշումները, և դրանով պայմանավորված՝ օրենսդիրը նախատեսել է հիմնական ընկերության՝ դուստր ընկերության գործունեությունից բխող հետևանքների համար պատասխանատվություն կրելու որոշակի դեպքեր: Այսինքն՝ դուստր ընկերության իրավական կարգավիճակի առանձնահատուկ կարգավորման անհրաժեշտությունը թելադրված է վերջինիս որոշումները մեկ այլ ընկերության (ընկերակցության) կողմից կանխորոշելու հնարավորությամբ՝ պայմանավորված տվյալ ընկերությունների միջև ձևավորված փոխհարաբերությունների բնույթով և դրանից բխող պատասխանատվության առանձնահատկություններով: Ընդ որում, օրենսդիրը ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում նախատեսել է նաև, թե ինչ ձևերով պետք է հիմնական ընկերությունը մեկ այլ ընկերության որոշումները կանխորոշելու հնարավորություն ունենա, որպեսզի վերջինս համարվի դուստր: Մասնավորապես` այդ ձևերն են դուստր ընկերության կանոնադրական կապիտալում գերակշռող մասնակցության առկայությունը կամ ընկերությունների միջև կնքված պայմանագիրը: Շարունակելով ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի տրամաբանությունն առ այն, որ ընկերությունը դուստր ճանաչելու համար հատկապես կարևոր է վերջինիս որոշումներն այլ ընկերության կողմից կանխորոշվելու հնարավորության առկայությունը, «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքը, ի հավելումն վերոնշյալ երկու ձևերի, սահմանում է, որ ընկերությունը կարող է համարվել դուստր նաև, եթե մեկ այլ ընկերություն օրենքով չարգելված որևէ այլ ձևով հնարավորություն ունի կանխորոշելու տվյալ ընկերության որոշումները: Ընդ որում, հիմնական ընկերությունը դուստր ընկերության որոշումների վրա կարող է ազդել, օրինակ, դուստր ընկերության գույքը գրավ վերցնելու, փոխառություն տրամադրելու, իր ներկայացուցիչներին դուստր ընկերության կառավարման մարմիններում ընդգրկելու և այլ եղանակներով։ Հետևաբար վերոնշյալ իրավանորմերի համակարգային վերլուծության արդյունքում, հաշվի առնելով նաև «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքի իրավակարգավորումները՝ Վճռաբեկ դատարանն արձանագրում է, որ ընկերությունը դուստր ճանաչելու համար բավարար է միայն հետևյալ փաստերի հաստատումը. ա) որևէ ընկերության որոշումները կանխորոշելու հնարավորություն ունի մեկ այլ՝ հիմնական ընկերություն (ընկերակցություն), բ) հիմնական ընկերության (ընկերակցության)՝ դուստր ընկերության որոշումները կանխորոշելու հնարավորությունը պայմանավորված է օրենքով չարգելված որևէ կառուցակարգի առկայությամբ: |
Քննարկվող գործով, վճռաբեկ դատարանը քննարկում էր դուստր ընկերության սնանկության համար հիմնական ընկերության պատասխանատվության հարցը: Չնայած այն հանգամանքին, որ սնանկության դեպքում օրենքով սահմանվում են որոշակի առանձնահատկություններ, այդուհանդերձ վորոնշյալ որոշումով արտահայտված դիրքորոշումը երկու ընկերությունների հարաբերությունների վերաբերյալ էական են, և կարող են հավասարապես վերաբերելի լինել դրանց պայմանագրային հարաբերություններին: Մասնավորապես, հատկանշական է այն հարցի քննարկումը, թե երբ է մեկ ընկերությունը հանդիսանում մյուսի դուստր ընկերություն և, համապատասխանաբար, կրում համապարտ պարտավորություն: Այս հարցի քննարկման շրջանակներում ուսումնասիրելով գործում առկա ապացույցները դատարանը նշել է, որ․
Կազմակերպությունն Ընկերության որոշումները կանխորոշելու և պարտադիր կատարման ենթակա ցուցումներ տալու լիազորություն է ունեցել, ինչպես նաև պատասխանատու է աշխատավարձի չվճարման արդյունքում վերջինիս սնանկության հիմքերի առաջացման համար, քանի որ հենց Կազմակերպությունն է փաստացի ղեկավարել Ընկերության ընդհանուր գործունեությունը: Մասնավորապես՝ վերոնշյալ փաստերում առկա հետևյալ արտահայտությունների՝ «քննարկել հարցը և զեկուցել», «խնդրում եմ ձևակերպել», «ի կատարում», ինչպես նաև այդ փաստերի համակցության մեջ գնահատման արդյունքում Վճռաբեկ դատարանը գտնում է, որ Կազմակերպությունը, օրենքով չարգելված ձևով ցուցումներ տալով, կանխորոշել է Ընկերության որոշումները, ինչը, ըստ էության, դրսևորվել է Կազմակերպության կողմից Ընկերության ցանկացած որոշում ստանալու հնարավորությամբ: |
Համապատասխանաբար, ՀՀ օրենսդրությունը ճանաչում է կորպորատիվ շղարշից ներթափանցման կոնցեպտը և սահմանում է այն դեպքերը երբ հիմնական ընկերությունը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել դուստր ընկերության պարտավորությունների համար:
Միաժամանակ, կարելի է պնդել որ սահմանված շեմը շատ բաձր է․ ընկերությունը կարող պատասխանատվության ենթարկվել բացառապես կոնկրետ պայմանների առկայության դեպքում, երբ հաստատվում է հիմնական ընկերության գերակայությունը դուստր ընկերության նկատմամբ:
Հետագա քննարկման համար անհրաժեշտ է ուսումնասիրել երկու հարցեր՝
- Ինչ պահանջներ են սահմանված երկու ընկերություններին հիմնական և դուստր համարելու համար, և երբ հիմնական ընկերությունը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի դուստր ընկերության պարտավորությունների համար,
- Ինչ տիպի պատավորությունների համար ընկերությունը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել:
(i) կորպորատիվ շղարշից ներթափանցման հիմնական չափանիշները:
Վերևում ներկայացված կարգավորումների, ինչպես նաև ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշման լույսի ներքո կարելի է եզրահանգել, որ ընկերությունները կհամարվեն հիմնական և դուստր հետևյալ պայմանների միաժամանակյա առկայության դեպքում․
- Հիմնական ընկերությունը իրավունք ունի կանխորոշել դուստր ընկերության որոշումները
- Դուստր ընկերությունը տնտեսական կախվածության մեջ է գտնվում հիմնական ընկերությունից,
- Որոշումները կանխորոշելու հնարավորությունը առաջանում է:
- Դուստր ընկերության կանոնադրական կապիտալում մասնակցության ուժով, կամ
- Ընկերությունների միջև առկա պայմանագրի հիման վրա, կամ
- Օրենքով չարգելված այլ միջոցներով:
- Հիմնական ընկերությունը իրավունք ունի պարտադիր հրահանգներ տալ դուստր ընկերությանը: Այս չափանիշն առկա է, եթե նման հրահանգներ տալու հնարավորությունը բխում է․
- Դուստր ընկերության պարտավորությունն առաջացել է այնպիսի գործարքից, որը կնքվել է հիմնական ընկերության հանձնարարության հիման վրա:
- Հիմնական ընկերությունը իմացել է կամ պետք է իմանար համապատասխան հետևանքների առաջացման մասին, օրինակ՝ պայմանագրի խախտման մասին․
(ii) պատասխանատվության շրջանակը
Երկրորդ հարցը, որն էական է քննարկվող դեպքում այն պարտավորությունների շրջանակն է, որի չկատարման համար հիմնական ընկերությունը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել:
Որպես ընդհանուր կանոն պետք է նշել, որ պատասխանատվություն Հայկական օրենսդրության համաձայն կարող է առաջանալ ոչ միայն պայմանագրային, այլև արտապայմանագրային հարաբերություններից:
Ինչպես կարելի է ենթադրել վերոնշյալ կարգավորումներից, այս կոնցեպտն ունի իր սահմանափակումներն այնքանով, որ հիմնական ընկերությունը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման համար:
Վերջապես, ՀՀ օրենսդրությունը սահմանում է հնարավորություն պատասխանատվության ենթարկելու հիմնական ընկերությանը դուստր ընկերության սնանկության դեպքում, երբ հիմնական ընկերության պարտադիր ցուցումների կատարումն է սնանկության պատճառը հանդիսացել: Ավելին, քննարկվող դեպքում օրենքը չի տարանջատում պայմանագրային և արտապայմանագրային պարտավորությունները, ինչը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ համապատասխան վավերապայմանների առկայության դեպքում դուստր ընկերության պարտավորությունների համար հիմնական ընկերությունը կարող է ենթարկվել պատասխանատվության:
Եզրահանգումներ:
Ամփոփելով վերոգրյալը՝ կարելի է անել հետևյալ եզրահանգումները․
- Հայկական օրենսդրությունը ճանաչում է կորպորատիվ շղարշից ներթափանցման կոնցեպտը,
- Կորպորատիվ շղարշից ներթափանցման համար առկա են մի շարք չափանիշներ, որոնք պետք է բավարարվեն, այդ թվում՝ հիմնական ընկերություն-դուստր ընկերություն հարաբերությունների հաստատումը, դուստր ընկերությանը պարտադիր ցուցումներ տալու հնարավորությունը,
- Եթե հնարավոր է կորպորատիվ շղարշից ներթափանցումը, հիմնական ընկերությունը պատասխանատվություն կկրի պայմանագրային պարտավորությունների համար, բացառությամբ դուստր ընկերության սնանկության դեպքի, որպիսի դեպքում պարտավորությունների շրջանակի սահմանափակում առկա չէ:

Piercing of Corporate veil: considerations of peculiarities of Armenian law
The basic principle of corporate law is that the members of a company are not responsible for the liabilities of the company with their property. Throughout all the modern jurisdictions an issue considered by courts and in corporate law doctrine has been the issue of whether a court can ignore this separate legal personality and can treat the company’s obligations or liability as to the obligations and liability of a person who owns and controls the company. The concept is widely known as “piercing the corporate veil” of the company. The issue has not been omitted by the Armenian judiciary either. This post will discuss the basic principles of piercing the corporate veil under Armenian law and will highlight the matters to be considered by the corporations, legal practitioners and researchers when evaluating the possibilities and cases of holding the members (and shareholders) of a company liable for the obligations thereof.
As a starting remark, Armenian law recognises the independent status of legal entities in Armenia (separate personality), ensuring the limited liability of the participants (shareholders) of companies. The standard rule of the Civil Code of the Republic of Armenia (“the Code”) under Article 60 determines that:
|
“1. A legal person shall be liable for its obligations with all property belonging to it. 2. The founder of (or a participant in) a legal person shall not be liable for the obligations of the legal person, and the legal person shall not be liable for the obligations of the founder (or participant), with the exception of cases provided by the present Code or by the charter of the legal person.” |
Similar provisions are determined under the Law on Joint Stock Companies and the Law on Limited Liability Companies.
Simultaneously, Armenian legislation recognises the concept of the corporate veil in the following manner. Article 75 of the Code considers the relations between parent and subsidiary company and determines that:
“1. A commercial entity is a subsidiary company, if another (principal) business company or partnership by virtue of dominant participation in its charter capital or in accordance with a contract concluded between them has the opportunity to predetermine decisions taken by such a company. 2. A subsidiary company is not liable for the debts of the principal partnership or company. 3. The principal partnership or company, which is entitled to give mandatory instructions to the subsidiary bears joint and several responsibility for the performance under the transactions concluded based on their instructions. The principal partnership or company shall be considered to have the right to give a subsidiary company instruction obligatory for it only in the case when this right is provided in a contract with the subsidiary company. ․․․ 5. In case of bankruptcy of a subsidiary company by the fault of the principal partnership or company, the principal partnership or company shall bear subsidiary liability for its debts. Bankruptcy of a subsidiary company shall be considered as occurred by the fault of the principal partnership or company, where it has occurred as a consequence of execution by the subsidiary company of mandatory instructions of the principal partnership or company.” (emphasis added) |
The Law further develops this concept by indicating (Article 7) that:
“2. The Company shall be deemed as subsidiary, if another (principal entity) company or partnership by virtue of dominant participation in its charter capital or in accordance with a contract concluded between them or through other means not prohibited under the law is entitled to predetermine the decisions of that company. … 4.The subsidiary company shall not bear liability for the obligations of the principal company (partnership). The principal company (partnership) which has the right to give mandatory instructions to the subsidiary company, shall bear several and joint responsibility for the performance under the transactions concluded based on their instructions. … 7. In the cases established under points 4-6 of this article, the principal company (partnership) shall be liable if it knew or should have known about the arousal of respective consequences.” |
The Court of Cassation of the Republic of Armenia, in the decision No ԵԱՔԴ/2005/02/12 has addressed this concept and indicated that:
“It derives from the systematic analysis of the norms mentioned above, that subsidiary company is not an independent organisational form of a legal entity, but with this definition, the lawmaker has aimed at protecting the interests of a company bound by instructions of another company or partnership, its creditors and shareholders. The opportunity of a subsidiary company to express independent will is limited by another principal company (partnership) due to economic dependence. <…> The court of cassation finds that the Civil code reflects the logic, based on which for a company to be subsidiary it is material that another company (partnership) have the right to predetermine the decisions of that company, and, due to that the lawmaker has foreseen certain cases of bearing responsibility arising from the activities of the subsidiary company. Thus, the necessity of special regulation of the subsidiary company is dictated by the opportunity to predetermine the decisions of one company by the other company (partnership) based on the relationships of these companies and the peculiarities of these relationships. Moreover, the lawmaker has determined in what manners the principal company must have an opportunity to predetermine the decisions of the other, for it to be considered as a subsidiary. Notably, these manners are the dominant participation in the charter capital of the company, or the agreement concluded between the companies. Continuing the logic of the RA Civil Code <…> The RA Law on Joint Stock Companies determines that a company may be considered as a subsidiary when one other company due to means not prohibited under the law has the right to determine the decisions of the company. Including, the principal company can have an impact on the subsidiary’s decisions, for example through taking the property of the subsidiary as a pledge, providing a loan, engaging its representatives in the management bodies of the company and through other means. Therefore, as a result of the systematic analysis of the regulations mentioned above, considering the regulations of the RA Law on Joint Stock Companies, the court of cassation establishes that to recognise a company as a subsidiary, the existence of the following facts is sufficient. a. A principal company (partnership) has the right to predetermine the decisions of another company, b. The opportunity of the principal company (partnership) is conditioned by the existence of a structure not prohibited under the law.” (emphasis added) |
In the discussed case, the Court of Cassation addressed the liability of a parent company for the bankruptcy of a subsidiary. While the law does determine certain peculiarities in case of liability of a subsidiary in case of the court’s considerations of the relationships between two companies are still noteworthy as they can be equally applicable to the relationships when an issue related to contractual liability arises. Particularly, when considering whether a company should be considered as a subsidiary to another, and, respectively, bear joint and severe liability, the court, in consideration of the evidence, has noted:
“The Organisation has had the authority to predetermine and give instructions of mandatory performance to the company and is liable for the arousal of grounds of bankruptcy due to non-payment of the salary as the Organisation has factually managed the overall activities of the company. Particularly, the following expressions in the above facts: “discuss the question and report”, “please formulate”, “as a performance” as well in the evaluation of the combination of the facts, the Court of Cassation finds that the Organization, through giving instructions in a manner not prohibited under the law, has predetermined the decisions of the company, which, on merits, has been reflected through receiving any decision of the company by the Organization. Moreover, the overall economic activity of the company, on merits, has been under the management of the Organization. Therefore, in the conditions of control of economic activity of company by the organisation, the arousal of the bankruptcy of the company has also occurred due to the instructions given by the Organisation irrespective of the existence of evidence on providing explicit instructions on non-payment of salary[6].” |
Accordingly, the Armenian law does recognise the concept of piercing the corporate veil and determines cases when a parent company can be held liable for the obligations of the subsidiary.
Still, it is safe to say that the bar is very high: a company can be considered as a parent company and can be held liable exclusively in the existence of specific circumstances establishing the dominance of the parent company towards the subsidiary.
For the sake of this article, it is further necessary to address two main issues: 1. What requirements are necessary for two companies to be considered as parent and subsidiary and when a parent company shall be liable for obligations of the subsidiary? 2. For what types of obligations can the parent company be held liable? |
(i) the essential criteria for piercing the corporate veil.
Based on the regulations presented above, as well as the precedential decision of the Court of Cassation of Armenia, a company can be deemed as a parent to another company and be jointly and severally liable for the subsidiary’s obligations, when the following criteria simultaneously exist:
- The parent company is entitled to predetermine the decisions of the subsidiary,
- The subsidiary has economic dependence on the parent company,
- Such opportunity to predetermine the decisions arises
- by virtue of its participation in the subsidiaries charter capital, or
- based on an agreement between the parent and the subsidiary companies, or
- through other means not prohibited under the law,
- The parent company is entitled to give mandatory instructions to the subsidiary. This criterion exists, when the right to give mandatory instructions arises:
- Based on an agreement concluded between the subsidiary and the parent company,
- Through other means not prohibited under the law.
- The obligation of a subsidiary company has arisen from a transaction, which has been concluded based on the instruction of a parent company,
- The parent company knew or should have known about the arousal of the respective consequences, e.g. breach of obligations under the agreement.
Therefore, should the claimant be able to establish the existence of the criteria mentioned above, the parent company may be held liable for breach of obligations of a subsidiary company.
(ii) Scope of liabilities
The second issue, which is vital in the discussed case is the scope of obligations for which the parent company may be held liable.
As a general remark, it must be noted that the civil liability under Armenian law can derive either from breach under a contract, or a violation of non-contractual liabilities, i.e. tort.
As can be derived from the above-referred regulations, the concept has its limitations to the extent that the responsibility of the parent company bears joint and several responsibility only for contractual obligations, rather than tort. Even when the creditor can establish that the above-indicated criteria for considering two companies as parent and subsidiary exist, the Parent company would still be liable for obligations arising only from contractual obligations of a subsidiary.
Finally, the RA Legislation determines the possibility of holding the parent company liable in case of bankruptcy of the subsidiary, when the bankruptcy of the subsidiary has arisen due to the mandatory instructions of the parent company. Moreover, in the discussed case the law does not separate between the contractual and non-contractual obligations, which serves as a basis to conclude that in case of existence of respective circumstances the parent company may be held as liable.
Conclusions
The following conclusions can be made:
- The Armenian legislation recognises the concept of piercing the corporate veil,
- For the corporate veil to be pierced, there are several criteria that must be met, including the establishment of the Parent-Subsidiary relationship, the authority to give binding instructions to the subsidiary,
3. Should the piercing of corporate veil be successful, the parent company will be liable only for the performance of a transaction concluded based on the instruction of the parent company, except for the cases of bankruptcy of the subsidiary company, in which case limitation of the scope of obligations does not exist.