ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱ (ՆԵՐԱՌՅԱԼ ՎԵՐԿԱՆԳՆՎՈՂ)
90-ականների սկզբին տեղի ունեցած ծանր տնտեսական ճգնաժամից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռնարկել է համակարգային բարեփոխումներ էներգետիկայի ոլորտում, այդ թվում՝ իրավական, կարգավորիչ և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ՝ տնտեսական անկումից վերականգնվելու, պլանավորվածից դեպի շուկայական տնտեսություն անցում կատարելու և դրա անբարենպաստ աշխարհաքաղաքական պայմանների և բնական ռեսուրսների բացակայության պատճառով ստեղծված խոչընդոտները վերացնելու նպատակով:
Հայաստանում առկա են հանածո վառելիքի և ածխի սահմանափակ պաշարներ, և դժվար արդյունահանվող նավթի կամ բնական գազի հաստատված պաշարների բացակայություն կամ շատ քիչ քանակություն: Երկրի էներգետիկ համակարգը մեծապես կախված է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունից: Էլեկտրական էներգիան արտադրվում է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի, Երևանի ՋԷԿ ՓԲԸ-ի, Հրազդան էներգետիկ կազմակերպության, Որոտանի ՀԷԿ-երի կասկադի և Սևան-Հրազդան կասկադի, ինչպես նաև մի շարք փոքր կազմակերպությունների կողմից, որոնք ունեն վերականգնվող էներգիայի կայանների միջոցով (հիմնականում հիդրո) էներգիայի արտադրման լիցենզիաներ:
Ներկայումս Հայաստանն իր ներքին ռեսուրսներով կարող է բավարարել էներգիայի ընթացիկ պահանջարկի միայն 35 տոկոսը (Հայաստանը ներմուծում է ջերմաէլեկտրակայանների վառելիք, ինչպես նաև ատոմակայանի վառելիք): Հետևաբար, վերականգնվող էներգիայի ռեսուրսների զարգացումը կարևոր նշանակություն ունի երկրի էներգետիկ անվտանգության համար: Հիդրոէներգիայի արտադրությունը վերջին 20 տարվա ընթացքում խնդրի լուծման հիմնական շարժիչ ուժն է եղել: Միևնույն ժամանակ, այսօր արևային (ֆոտովոլտաիկ) տեխնոլոգիաների գնի արմատական իջեցումը և կապիտալ ներդրումների համապատասխան աճը, հավանաբար, կստեղծեն հավասար մրցակցային պայմաններ` լուծելով Հայաստանում էներգախնայողության խնդիրը արևային (ՖՎ) տեխնոլոգիաների զարգացման միջոցով: Քամու և երկրաջերմային էներգիայի արտադրությունը էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների զարգացման մեկ այլ ոլորտ է, իսկ այդ ոլորտներում արդեն կան որոշ ծրագրեր, որոնք իրականացվել են կամ իրականացման փուլում են գտնվում:
«Էներգետիկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը էներգետիկայի ոլորտը կարգավորող հիմնական իրավական ակտ է հանդիսանում: Օրենքը հիմնովին փոփոխության է ենթարկվել վերջերս (ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի հուլիսից), որը հիմնականում ուղղված էր ոլորտի դիվերսիֆիկացիայի խթանմանը: Փոփոխությունը մատնանշել է նոր սուբյեկտների, որոնք հանդես կգան ոորպես էներգետիկ շուկայի մասնակիցներ: Համաձայն օրենքի՝ էներգետիկ շուկան բաղկացած է լինելու այն անձանցից, ովքեր ունեն էներգիայի (էլեկտրաէներգիայի) արտադրության, էներգիայի մատակարարման, մեծածախ վաճառքի և էներգիայի գնման, էներգիայի փոխանցման, էներգիայի բաշխման, էներգետիկ համակարգի գործարկման, էներգետիկ շուկայի գործարկման և սպառողների, ներառյալ որակավորված սպառողների արտոնագրեր: Էներգետիկ շուկայի հետագա ազատականացումը նախատեսվում է Եվրասիական տնտեսական միության կանոնակարգերի շրջանակներում: Ներկայումս էներգետիկայի ոլորտը բաղկացած է ներդրողներին պատկանող ընկերությունից, որն իրականացնում է էներգիայի բաշխումը, էներգիայի փոխանցումն իրականացնող պետական ընկերությունից, ինչպես նաև շուկայում հարակից ծառայություններ մատուցող պետական ընկերություններից: ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ոլորտի հիմնական կարգավորող մարմինն է. այն արտոնագրեր է տրամադրում և վերահսկում է դրանց իրականացումը, ինչպես նաև ունի շուկայի տարբեր ներկայացուցիչների միջև ծագած վեճերի լուծման սահմանափակ կարողություն:
Էներգետիկ ներդրումների ռիսկերի գնահատումը, որն Էներգետիկայի խարտիայի քարտուղարության կողմից պատրաստված զեկույց է, տարեկան կտրվածքով գնահատում է երկրում էներգետիկայի ոլորտում իրականացված ներդրումների տարբեր ասպեկտներ: Գնահատված ոլորտների նկատմամբ Հայաստանի ռիսկերի ընդհանուր մակարդակը գնահատվել է ցածր՝ գնահատման առաջին տարվանից սկսած (առաջին գնահատումը հրապարակվել է 2018թ. և դրանից հետո Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում ներդրումային ռիսկերը մնում են նույնքան ցածր): Երկրի նկարագիրը և կատարված հետազոտության վերաբերյալ տեղեկությունները կարելի է գտնել այստեղ:
2000-ական թվականների կեսերից սկսած՝ «Կոնցեռն֊Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակը ծառայություններ է մատուցում էներգետիկայի ոլորտում: Բացի այդ, 2017 թվականից ի վեր մենք վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում խորհրդատվության մասնագիտացված ծառայությունների մատուցման առաջամարտիկներից ենք եղել՝ երկրում վերականգնվող էներգետիկայի խթանմանը և Հայաստանում համապատասխան շուկայի զարգացմանը զուգընթաց:
«Կոնցեռն Դիալոգ»-ում մենք օգնում ենք մեր հաճախորդներին գործարքի ցանկացած փուլի ընթացքում` նախագծերի, մեծ և փոքր ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգիայի արտադրության և դրանց հետ կապված ցանկացած հարցի սկզբից մինչև դրանց ավարտը: Մենք կիրառում ենք մեր փորձը և կարողությունը` մեր հաճախորդներին խորհրդատվություն տրամադրելու և նրանց հատուկ կարիքները բավարարելու նպատակով` ելնելով նմանատիպ նախագծերում նրանց դերակատարությունից:
Հայաստանում ձեր էներգետիկ նախագծերի պլանավորման, կառուցվածքի մշակման և շահագործման բոլոր փուլերում «Կոնցեռն-Դիալոգ»-ն ունի ձեր նախագծերի ցանկացած ասպեկտի վերաբերյալ խորհրդատվական և իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերելու լիարժեք կարողություն, փորձ և հնարավորություն:
- Այն հաճախորդներին, որոնք քննարկում են Հայաստանում էներգետիկ նախագծերում մասնակցություն ունենալու հնարավորությունը, մենք տրամադրում ենք.
- ընդհանուր խորհրդատվություն ծրագրված նախագծի նկատմամբ հնարավոր կիրառելի կարգավորումների վերաբերյալ, խորհրդատվություն լիցենզիաների և թույլտվությունների ստացման համար սահմանված ընթացակարգերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ էներգիայի արտադրության արտոնագրեր, կառուցապատման և այլ թույլտվություններ,
- խորհրդատվություն բնապահպանական կարգավորումների վերաբերյալ,
- խորհրդատվություն նմուշային համաձայնագրերի, պայմանագրային այլ սահմանափակումների և նախագծի համար կիրառելի շուկայական հնարաավոր այլ կանոնների վերաբերյալ,
- խորհրդատվություն հողային իրավունքի և նախագծի համար հող ձեռք բերելու համապատասխան մեխանիզմների վերաբերյալ,
- խորհրդատվություն նախագծերի հարկային հետևանքների վերաբերյալ:
- Այն հաճախորդներին, որոնք մուտք են գործում հայկական շուկա էներգետիկ նախագծերի իրականացման նպատակով, մենք տրամադրում ենք.
- Լիարժեք աջակցություն՝ սկսած համապատասխան լիցենզիաներ և թույլտվություններ ստանալուց, ինչպես նաև բնապահպանական փորձաքննության անցկացումից (այդ թվում՝ համապատասխան փորձագետների և մասնագետների ներգրավում բնապահպանական և սոցիալական ազդեցությունների գնահատման առնչությամբ և այլն),
- գործարքի կառուցվածքը սահմանելու համապարփակ աջակցություն, պետական մարմինների և գործընկերների հետ բանակցություններ,
- խորհրդատվություն պետական-մասնավոր գործընկերության օրենսդրության և գործող շուկայի ու սպասվող գործարքի վրա դրա ունեցած ազդեցության վերաբերյալ,
- արդյունավետ կորպորատիվ կառուցվածքների վերաբերյալ խորհրդատվություն,
- հիմնական համաձայնագրերի մշակում, այդ թվում՝ ՊՄԳ պայմանավորվածությունները, Կառավարության աջակցության համաձայնագիրը (առկայության դեպքում), պետական մարմինների և երրորդ կողմերի հետ բանակցությունները կարգավորելու նպատակով,
- աջակցություն տենդերներին դիմելու գործընթացում, խորհրդատվություն դիմումների իրավական ասպեկտների մասով,
- աջակցություն Հատուկ նշանակության ընկերության (SPV) ստեղծման, կանոնադրության և կորպորատիվ փաստաթղթերի կազմման, նախագծի համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունների գործընթացում,
- գնումների մատչելի աղբյուրների, վարկերի, նախագծերի ֆինանսավորման գործիքների սահմանում, ինչպես նաև հիմնական համաձայնագրերի կամ դրանց մշակման վերաբերյալ խորհրդատվություն և համապատասխան կողմերի հետ բանակցությունների աջակցություն,
- խորհրդատվություն ընկերության նկատմամբ կիրառելի պահանջների համապատասխանության հարցերի վերաբերյալ:
- Հայաստանում էներգետիկայի ոլորտում նախագծեր շահագործող հաճախորդների համար մենք տրամադրում ենք.
- առօրյա օժանդակություն և ընդհանուր խորհրդատվություն աշխատանքային, կորպորատիվ և պայմանագրային իրավունքի, հարկային պարտավորությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև ոլորտի նկատմամբ կիրառելի ցանկացած պահանջների պահպանման հետագա օժանդակություն,
- խորհրդատվություն էներգետիկայի ոլորտում ընկերությունների նկատմամբ կիրառվող հատուկ կարգավորումների և ընթացակարգերի վերաբերյալ, աջակցություն որոշակի հարցերի շուրջ, ներառյալ սակագների ճշգրտում, արտոնագրերի և թույլտվությունների ժամկետների երկարաձգում,
- ներկայացուցչություն վարչական մարմիններում, խորհրդատվություն և ներկայացուցչություն վարչական ընթացակարգերում, աջակցություն անհրաժեշտ հաշվետվություններ կազմելու և ներկայացնելու, ինչպես նաև պետական մարմինների հարցումներին պատասխանելու գործընթացներում,
- խորհրդատվություն բնապահպանական իրավունքի կիրառելի նորմերի առնչությամբ և աջակցություն ստուգումների ընթացքում,
- ոլորտին հատուկ դատական ներկայացուցչություն և արբիտրաժ. մենք ներկայացնում ենք հաճախորդներին վարչական մարմինների և մասնավոր սուբյեկտների հետ վեճերում (Դատարանների և վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների շրջանակներում), ինչպես նաև պաշտպանում ենք նրանց իրավունքները քրեական դատավարության գործընթացում:
Գրասենյակի՝ տվյալ ոլորտում հատկանշական գործերը ներառում են.
- Գրասենյակը խորհրդատվություն է տրամադրել օտարերկրյա ընկերության, որը ցանկանում էր մուտք գործել Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի շուկա (արևային էներգիայի փոքր էլեկտրակայան). մենք իրավաբանական խորհրդատվություն ենք տրամադրել շուկա մուտք գործող սուբյեկտների նկատմամբ կիրառվող օրենքների վերաբերյալ, ներառյալ իրավաբանական խորհրդատվություն համապատասխան արտոնագրերի ձեռքբերման գործընթացների, շինարարության թույլտվությունների, հարկային պարտավորությունների և հարակից այլ հարցերի վերաբերյալ:
- Գրասենյակի ավագ գործընկեր Արամ Օրբելյանը հանդես է եկել որպես իրավախորհրդատու 50-55 ՄՎտ հզորությամբ Մասրիկ-1 արևային ՖՎ էլեկտրակայանի կառուցման նախագծում: Վերջինս ներկայացել է որպես կոնսորցիումի մաս՝ Հայաստանի կառավարությանը խորհրդատվություն տրամադրելով նշված նախագծի կապալառուների ներգրավման համար կառուցվածքի կազմման և տենդերի անցկացման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ՝ աջակցելով Գնային հարցման փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթի պատրաստմանը, ներառյալ նախագծի փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթը, ինչպես նաև աջակցել է հաճախորդին ընտրված և վերջնական մասնակիցների հետ բանակցությունների անցկացման գործընթացում:
- Գրասենյակը ներկայացրել է փոքր ՀԷԿ-ի օպերատորի շահերը Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի հետ ունեցած վեճի շրջանակներում՝ ՀԷԿ-ը էլեկտրական ցանցին միացնելու հետ կապված խնդիրների և հարակից այլ հարցերի առնչությամբ:
- 2018 թվականից ի վեր գրասենյակի մասնագետները տարեկան կտրվածքով ներգրավվել են Էներգետիկ խարտիայի քարտուղարության կողմից անցկացվող Էներգետիկ ներդրումների ռիսկերի գնահատման հետազոտություններում: Այս հետազոտության շրջանակներում մասնագետներն անդրադարձել են մի շարք հարցերի, որոնք ազդում են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրումային միջավայրի ռիսկերի վրա:

ENERGY (INCLUDING RENEWABLE)
Following the severe economic crisis in the early 90s, the Republic of Armenia has undertaken significant policy reforms, including legal, regulatory and institutional reforms to recover from economic decline, undertake the transition from planned to a market economy and overcome the obstacles created due to its unfavourable geopolitical conditions and lack of natural resources.
Armenia has limited fossil fuel and coal reserves, and no to very little and hard to extract confirmed oil or natural gas reserves. The energy system of the country is highly dependent on electricity generation. Electrical energy is generated by the Armenian Nuclear Power Plant, Yerevan TPP CJSC, Hrazdan Energy Company, Vorotan HPP Cascade, and Sevan-Hrazdan Cascade, as well as many smaller entities holding licences for the generation of energy through renewable energy plants (mostly hydro).
Currently, Armenia can meet only around 35 percent of the current demand for energy with its domestic resources (Armenia imports fuel for thermal power plants, and the fuel for the nuclear power plant). Therefore, the development of renewable energy resources is of critical importance for the energy security of the country. Hydropower generation was the main driving force in solving the problem during the last 20 years. In the meantime, radical abatement of the price of solar (PV) technologies nowadays and respective increase of capital investment is likely to create a level playing field by solving energy sufficiency problem by the development of solar (PV) technologies in Armenia. Wind and geothermal energy generation is another area of development of renewables, and there are already some projects implemented or in the phase of implementation also in these areas.
The Law of the Republic of Armenia on Energy is the primary legal act regulating the Energy Sector. The law was amended thoroughly recently (effective since July 2018), which was mainly aimed at fostering the diversification of the sector. The amendment indicated new entities, who would be the participants on the energy market. Based on the law, the Energy Market will consist of entities who are licensed for energy (power) generation, the supply of energy, wholesale sale and purchase of energy, the transmission of energy; distribution of energy, operation of the energy system; operation of the energy market; and consumers, including qualified consumers. Further liberalisation of the energy market is foreseen within the regulations of the Eurasian Economic Union. Currently, the energy sector consists of an investor-owned entity carrying out the distribution of energy, a state-owned entity carrying out the transmission of energy, as well as state-owned entities that provide related services to the market. The Public Services Regulatory Commission of RA is the main regulatory body in the field: they grant licenses and oversee the implementation, as well as has a limited capacity of dispute resolution between different players of the market.
Energy Investment Risk Assessment, a report prepared by the Energy Charter Secretariat, annually assesses various aspects of the Investment in the Energy sector of a country. Armenia’s overall risk level against the assessed areas has been evaluated as low from the first year of evaluation (first evaluation as published in 2018 and since then the risk of investment in the energy sector of Armenia has remained as low). The country profile and information on the research can be found here.
Concern Dialog law firm has provided services related to Infrastructure and Energy since the mid-2000s. Additionally, we have been pioneers in advising specialised services in Renewable Energy starting from 2017, along with the promotion of Renewable Energy in the country and development of the respective market in Armenia.
At Concern Dialog, we help our clients at all stages from the beginning to the conclusion of tհe projects, development of large and small infrastructure, energy production and any matters related thereof. We apply our experience and ability to advise our clients and satisfy their specific needs based on their role in such projects.
At all stages of planning, structuring and operating of your energy projects in Armenia, Concern Dialog has the full capacity, experience and ability to provide consultancy and legal support on all aspects of your projects.
- For clients who consider engaging in Energy projects in Armenia, we provide:
- general Consultancy on the regulations potentially applicable to the planned project, consultancy on established procedures for obtaining licenses and permits, including energy production licenses, construction and other permits,
- consultancy on environmental regulations,
- consultancy on the terms of exemplary agreements, other contractual restrictions and other market rules potentially applicable to the project,
- consultancy on land law and relevant mechanisms for acquiring land for the project,
- consultancy on tax implications of the projects.
- For clients who are entering the Armenian market for implementation of Energy projects we provide:
- A to Z support starting from assistance with obtaining applicable licenses and permits; undergoing Environmental expertise (including through engaging relevant experts and professionals on environmental and social impact assessments etc.),
- comprehensive support with indicating and determining the structure of the transaction, negotiations with state authorities and counterparts,
- consultancy on public-private partnership legislation and its implications for the applicable market and anticipated transaction,
- determining the efficient corporate structures,
- drafting of underlying agreements, including for regulating the PPP arrangements, Government Support Agreement (if applicable), negotiations with state authorities and third parties,
- support with applying for tenders, a consultancy with legal aspects of the application,
- support with establishing the Special purpose vehicle, drafting the charter and corporate documents, assistance with negotiating project agreements,
- indicating available procurement sources, loans, project financing tools, as well as consultancy on or drafting of underlying agreements and support with negotiations with relevant parties,
- consultancy on compliance issues with requirements applicable to the company.
- For clients operating Energy and Infrastructure projects in Armenia, we provide:
- day-to-day assistance and general consultancy on employment, corporate and contract law issues, taxation as well as further assistance with compliance with any requirements applicable to the sector,
- consultancy on specific regulations and procedures applicable to companies of the energy sector, support with particular issues including adjustment of tariffs, the extension of licenses and permits,
- representation before administrative bodies, consultancy and representation within administrative procedures, assistance with drafting and submitting the necessary report and replies to inquiries of state bodies,
- consultancy with applicable environmental law regulations and support during audits,
- sector-specific litigation and arbitration: we represent clients in disputes (within both Courts and Alternative Dispute Resolution mechanisms) against administrative bodies and private entities, as well as defend their rights within criminal law proceedings.
The Notable recent cases of the firm in this sector include:
- The firm has advised a foreign company willing to enter the Armenian renewable energy market (small solar energy power plant): we have provided legal consultancy on the laws applicable to entities entering the market, including legal advice on the processes of acquiring relevant licenses, construction permits, tax law implications and other related matters.
- The firm’s senior partner Aram Orbelyan acted as legal counsel in the project for the construction of utility-scale Masrik-1 solar PV power plant with 50-55 MW. Notably, he served as a part of a consortium, advising the Government of Armenia on the matters related to structuring and pursuing the tender for engaging contractors for the said project, assisting the preparation of the full package of documents of the Request for Quotations, including the full package of the project documents, as well as has supported the client in the negotiations with the shortlisted and final participants.
- The firm represented an operator of a small HPP in a dispute with the Electric Networks of Armenia in a dispute related to the issues with connection of the HPP to the electric network and related matters (defending against the claim by the ENA on damages due to allegedly wrongful connection).
- Since 2018 the firm’s specialists are annually engaged by the Energy Charter Secretariat in research for Energy Investment Risk Assessment. Within this research, the specialists address several questions impacting the Risk environment for Investment in the Energy Sector in Armenia.